AVG


Uitvoeringswet AVG aangenomen door Tweede Kamer

De Tweede Kamer heeft op 13 maart de Uitvoeringswet Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) aangenomen. De AVG vervangt op 25 mei dit jaar de Wet bescherming persoonsgegevens (Wbp). Dat betekent dat er vanaf die datum dezelfde privacywetgeving geldt in de hele Europese Unie. Minister Dekker regelt met de uitvoeringswet de concrete invulling in Nederland.

Gevolgen nieuwe wet

Minister Dekker zegt het volgende over de nieuwe wet:
“Dit wetsvoorstel ziet toe op zorgvuldig beheer en goede beveiliging van persoonsgegevens. Ik ga er niet omheen draaien. Dit betekent voor heel veel organisaties dat zij eens goed moeten kijken naar de huidige manier waarop zij dat doen. Er zit echt een aantal nieuwe dingen in waarvoor ze aan de slag moeten, willen ze het goed regelen. Denk bij voorbeeld bij grote bedrijven en een ingewikkelde, complexe behandeling van persoonsgegevens aan zo’n gegevensfunctionaris. Voor vrij eenvoudige dingen moet je het in ieder geval in kaart gebracht en geregistreerd hebben. Zo is er een aantal nieuwe dingen in dit wetsvoorstel. Ik voorzie niet onmiddellijk dat dit voor een aantal van de reguliere dingen die we met zijn allen geregeld hebben een enorme beperking biedt, althans, dat is niet de intentie.”

De minister geeft aan dat de basis van de Wbp overeind blijft staan in de AVG. Bedrijven en organisaties die al voldoen aan de eisen van de huidige wet, zullen daarin geen drastische maatregelen hoeven nemen. De minister gaat wat ons betreft wel voorbij aan het feit dat veel organisaties nog niet compleet volgens de huidige Wbp werken. Gecombineerd met de vernieuwde boeteregels constateren wij toch wel wat onrust bij organisaties.

Bij de handhaving van de wet wordt echter wel rekening gehouden met de omvang van de organisatie. De AP moet zwaarder laten wegen wat de administratieve lasten zijn voor bedrijven die onder toezicht staan. Dit is met name om kleine bedrijven niet onnodig lasten op te leggen.

Handleiding

Goede voorbereiding op de wet is erg belangrijk. Onlangs heeft het ministerie van Justitie en Veiligheid een handleiding AVG gepubliceerd. Deze handleiding helpt ondernemers die hun organisatie willen voorbereiden op de eisen van de nieuwe wet- en regelgeving. Meer informatie over de handleiding vind je hier. 

Loading...